top of page

Vestlandsserien Sør 2019

Årets Vestlandsserie avdeling Sør ble spilt i sin helhet på Tjensvoll bydelshus helgen 25 - 27. januar. Stavanger stilte med 3 lag i 1. divisjon, hvorav ett av dem var et rent ungdomslag, og 5 lag i 2. divisjon, hvor 2 av lagene var rene ungdomslag. Målsettingen for klubben, som forrige sesong rykket ned fra Eliteserien, var naturligvis å vinne 1. divisjon og på den måten sikre muligheten til å kvalifisere seg til nytt spill i Eliteserien neste sesong. Dessverre må klubben vente enda en sesong på den muligheten, da det var Sevland som tok 1. plassen i divisjonen etter å ha vunnet mot Stavanger i tredje runde.

På tross av at det ikke ble noe opprykk, var det flere av klubbens ungdommer som markerte seg med gode prestasjoner på de ulike Stavangerlagene. Både Abyl Kizatbay (2115) og Aleksander Fossan (1949) leverte fine prestasjoner for klubbens førstelag, og Abyl var faktisk den eneste på laget som vant alle sine partier denne helgen (4 av 4). I tillegg var det flere på Ungdomslaget i 1. divisjon som leverte gode prestasjoner, og både Aleksander Flæsen, Aksel Bu Kvaløy og Snorre Kristiansen sikret seg ratingfremgang etter gode resultater for laget. Også i 2. divisjon var det gode prestasjoner fra klubbens ungdommer, og det var faktisk ungdomslaget Stavanger Lions som ble beste lag fra Stavanger i i divisjonen, med 6 lagpoeng og en 5. plass.

1. divisjon

I 1. divisjon var Stavanger 1 på forhånd favoritter til å ta 1. plassen foran Sevland 1 og Sandnes 1. På dette sterke Stavangerlaget deltok også Aleksander og Abyl, som begge leverte fine turneringer med 3 og 4 poeng på de fire rundene de to spilte. Laget startet turneringen med seire over Stavanger Ungdom og Stavanger 2, og stod dermed med full pott etter de første to rundene. Abyl og Aleksander spilte begge disse oppgjørende, og Abyl leverte her seire mot Gustav Hestholm (1660) og Stian Hjorteland (1632), mens Aleksander vant over Live Jørgensen Skigelstrand (1633) og spilte remis mot Kristian Thunestvedt Evjen (1662). I tredje runde kom dessverre det eneste tapet til Stavanger 1, da Sevland 1 ble for sterke, og vant kampen med 3,5 - 1,5. Dette oppgjøret var det kun Aleksander som spilte, og han var en av de tre på laget som tok poeng med sin remis mot Johannes Melkevik (1841). I fjerde runde slo laget tilbake etter tapet mot Sevland 1, da de overkjørte Sevland 2 med 5 - 0. Denne matchen spilte både Abyl og Aleksander, som begge vant mot lavere ratet motstand. I runde 5 var det kun Abyl som spilte av de to, og han var med og bidro til at laget slo Sandnes 1 3 - 2, etter at han selv vant mot David Nesse (1761). Dermed ble Abyl også lagets toppscorer, med sine 4 seire.

Stavanger Ungdom ble nest beste lag fra klubben med sine 3 lagpoeng og en 4. plass. Ungdomslaget bestod av Aleksander Flæsen (2036), Aksel Bu Kvaløy (1914), Snorre Kristiansen (1765), Live Jørgensen Skigelstrand (1633), Gustav Hestholm (1660), Fredrik Lytomt Jacobsen (1577) og Andreas Broch-Austvoll (1569). Laget fikk en knalltøff start på turneringen, da de i første runde tapte 5- 0 for Stavanger sitt førstelag. De fikk imidlertid oppreisning for tapet i den påfølgende runden, da de holdt Sevland 2 til uavgjort med 2,5 - 2,5. Her var det flere som leverte gode prestasjoner, med seire til Aksel og Snorre over Hallvard Haug Flatebø (1799) og Roar Flack (1838), og remis for Andreas mot Fritjof Ovrebo (1610). I runde 3 ble det så en sterk 3 - 2 seier over Stavanger 2, etter at Aleksander og Snorre vant mot Sverre Skjølingstad (1782) og David Jess Linjord (1723), mens Gustav og Andreas spilte remis mot Stian Hjorteland (1632) og Gaute Ljones (1582). Dessverre ble dette det siste lagpoenget ungdommene fikk, da de tapte de to siste rundene med siffrene 1,5 - 3,5. Likevel var det også i disse tapene noen meget gode individuelle prestasjoner, da Aleksander holdt både Tallak Nærland (2135) og FM Hallvard Hagesæther (2236) til remis, mens Aksel spilte remis mot både Hrannar Baldursson (2119) og Sander Fuglestein (2024). Også Snorre leverte noen sterke remiser disse to siste rundene, med remis mot både Shazil Shehzad (1998) og Simen Sørensen (1929).

Ellers var det flere ungdommer som spilte for Stavanger 2 i førstedivisjon. Av disse var det Alseit Kizatbay (1952) som imponerte mest, med remis mot Hrannar Baldursson (2119) og seier over Hallvard Haug Flatebø (1799).

2. divisjon

I 2. divisjon var det flere lag med, og Stavanger stilte her med hele 5 lag. Beste Stavangerlag til slutt ble ungdomslaget Stavanger Lions, som med sine 6 lagpoeng tok en fin 5. plass. Stavanger Lions bestod av Sander Joa (1479), Håkon Støren (1415), Vetle Støren (1381), Anders Jess Linjord (1228) og Kasper Kleppe Tunge (1203). Laget fikk en tøff start på turneringen da de i sine to første runder gikk på 3 - 1 tap mot Sandnes 2 og Sandnes 3. I disse rundene var Kasper lagets eneste poengplukker da han vant mot både Alisha Shehzad (1563) og Kolbjørn Bø (1077). I tredje runde tok Lions sin første seier, da de vant 2,5 - 1,5 mot Jæren SK 2. Dette var en sterk lagseier, hvor Håkon og Vetle vant mot Elias Kristiansen (1351) og Arvid Jakobsen (1313), mens Kasper holdt Håkon Salte (1203) til remis. I runde 4 ble det nok en seier for Lions, da de vant 4 - 0 mot det andre ungdomslaget fra Stavanger i gruppen, Stavanger Tigers. I siste runde tok de så sin tredje strake seier, da de vant 2,5 - 1,5 mot Team Torleiv (1206). Denne gangen var det Håkon og Anders som stod for seirene, da de vant mot Freddy Hestholm (1253) og Torleiv Broch-Austvoll (1222), mens Kasper tok det nødvendige siste halvpoenget da han og Vegard Joa (1111) spilte remis. Kasper gikk dermed også ubeseiret gjennom turneringen, og ble lagets toppscorer med 4 poeng på 5 runder.

På plassen bak Stavanger Tigers kom Stavanger 3, med like mange lagpoeng men litt dårligere kvalitet. Her var det kun Richard Tobiassen som deltok fra SSKU, men han leverte til gjengjeld en veldig fin turnering, med seire mot Snorre Skrede (1882) og Elias Kristensen (1351), noe som ga ham en ratingfremgang på 24 poeng.

Det andre ungdomslaget i gruppen, Stavanger Tigers, bestod av Martin Holten Fiskaaen (1087), Aksel Isaksen, Kristian Skurtveit, Kasun Siriwardane, Ethan Solly, Mikal Thime og Harjas Singh Monga. Mange av disse var helt ferske spillere i turneringssammenheng, noe som gjorde at de fikk det tøft i denne turneringen. Høydepunktene hos dette laget var Martins seier over Richard Tobiassen (1291) i første runde, og Harjas sin remis mot Ståle Kristiansen i runde 2.

Alle resultater fra turneringen finnes på turneringsservice:

http://tournamentservice.com/standings.aspx?TID=VestlandsserienSor2019-StavangerSjakklubb

Aktuelt
Capture.PNG
Siste nyheter
Arkiv
Søk på tagger
bottom of page