top of page

Det åpne NM i hurtigsjakk 2020

Dagen etter det åpne NM i lynsjakk var det også duket for det åpne NM i hurtigsjakk, også dette arrangert av Konnerud Sjakklubb i Drammen. Det åpne NM i hurtigsjakk ble arrangert over 10 runders hurtigsjakk med betenkningstiden 15 min. + 10 sek. per trekk. Det var naturligvis mange av de samme som deltok i det åpne NM i lynsjakk som deltok her, hvilket også gjorde seg gjeldende for Stavanger Sku sine medlemmer. Mange av dem klarte også å levere gode prestasjoner i begge turneringene. Klubbens medlemmer var spredd utover alle klassene, og man har derfor litt å fortelle om fra hver klasse!

Gruppe A


Akkurat som i lynsjakken var det Andre Gjestemoen Von-Hirsch og Aleksander Fossan som var klubbens representanter i denne klassen, og disse to leverte faktisk akkurat den samme poengfangsten, da begge to tok 5,5 poeng på de ti rundene. Dette førte også til at de endte etter hverandre på resultatlisten, da Andre ble nummer 41, mens Aleksander ble nummer 42. De møttes faktisk også til et innbyrdes oppgjør i runde 7, da Andre stakk av med seieren. Seieren mot Aleksander ble for øvrig stående som Andre sitt sterkeste enkeltresultat, da han ikke vant mot noen høyere ratet spiller enn Aleksander. Han leverte imidlertid flere andre fine resultater, blant annet med seire mot Sigve Hølleland (1846) og Aleksander Omtvedt (1854) i tillegg til remiser mot Tom Evensen (2029) og Sondre Lillestøl Melaa (1969). Disse resultatene var også avgjørende for at Andre fikk en ratingfremgang på hurtigsjakkratingen på hele 73 poeng!

Aleksander på sin side leverte sine sterkeste resultater i de tre rundene som kom etter tapet for Andre. Her tok han nemlig tre seire på rad da han i tur og orden nedspilte Simen Sørensen (1803), Max Dahl (1793) og Per Fredrik Holand (1671).

Gruppe B

I B-gruppen var det Benjamin Fossan (1763) som klatret høyest på resultatlisten, da han med sine 7 poeng tok en 11. plass. Benjamin var med i toppkampen svært lenge, da han tok 6 poeng på de 7 første rundene. Dessverre fikk han to tap i runde 8 og 9, men med seier i runde 10 fikk han uansett en god plassering i klassen. Benjamins beste resultater i turneringen var seirene mot Haider Morad (1604) i runde 3, og seieren mot Tommy Sneltvedt (1598) i runde 10.

De andre ungdommene fra klubben leverte imidlertid også gode turneringer. Live Jørgensen Skigelstrand (1565) og Stian Hjorteland (1528) tok begge 5,5 poeng, og sikret seg fin fremgang på hurtigsjakkratingen. De leverte begge to gode resultater, og Live vant blant annet mot både Reidar Magne Wangen (1717) og Josef Thorsen (1737), i tillegg til at hun spilte remis mot Alex Borch (1788). Stian på sin side hadde seire mot Vetle Bjørg Strand (1725) og Per Wibe (1638) som sine beste resultater. De to siste spillerne fra Stavanger Sku i denne klassen var Fredrik Lytomt Jacobsen (1539) og Jerlow Lytomt Jacobsen (1421), som tok 4 og 4,5 poeng. Begge disse to fikk også en liten ratingfremgang.

Gruppe C

Martin leverte gode resultater i hurtigsjakken!

Også i C-gruppen leverte klubbens spillere gode resultater, og best til slutt ble Martin Holten Fiskaaen (1163) som endte på 33. plass i klassen med 6,5 poeng. Martin sine poeng ble nesten utelukkende tatt fra spillere med høyere rating enn ham selv, og han tok blant annet seire mot Egil Flermoen (1351) i runde 2, Benjamin Andreas Lien (1305) i runde 3, og Eirik Eikeland Furulund (1317) i runde 7. De sterke resultatene gjorde også at han fikk en ratingfremgang på hele 57 poeng.

Poenget bak Martin kom Ola Wetteland (1168), som også hadde flere fine seire mot høyere ratede motstandere. Ola hadde en litt spesiell turneringsutvikling, da han tapte de to første og de to siste partiene, men tok 5,5 poeng på de 6 rundene i mellom tapene. Noen av disse poengene kom også mot svært sterk motstand, som da han vant mot Jakob Asbjørnsen (1513) i runde 6, og Olav Trannum (1353) i runde 7.

Alle resultater fra turneringen finnes på turneringsservice: http://tournamentservice.com/standings.aspx?TID=DetapneNMihurtigsjakk2020Grupp-Konnerudsjakklubb_3&group=&club=Stavanger%20SK

Begge bildene her ble tatt under NMU i 2019, og er hentet fra SjakkTromsø sin facebookside: https://www.facebook.com/sjakktromso/

Aktuelt
Capture.PNG
Siste nyheter
Arkiv
Søk på tagger
bottom of page